Co dělat, když vám soud nařídí mediaci

Pokud to soud uzná za vhodné, může stranám konfliktu nařídit takzvané první setkání se zapsaným mediátorem. O co přesně se jedná? A jak v takové situaci postupovat? 

Co může soud stranám sporu nařídit

Soud nenařizuje mediaci jako takovou. Ale může nařídit takzvané první setkání se zapsaným mediátorem. V praxi se s tím můžete často setkat například u rodinných sporů.

Soudce může uznat, že by probírání se důkazy mohlo negativně dopadnout na vztahy v široké rodině. V takovém případě může dávat smysl právě mediace jakožto levnější a zároveň časově i energeticky méně náročné řešení. 

TIP: Hledáte praktický kurz mediace? Absolvujte variantu se srozumitelným výkladem a užitečným přístupem. 

Co se děje při prvním setkání se zapsaným mediátorem

První setkání se zapsaným mediátorem lze charakterizovat jako takovou informativní schůzku. Na ní mediátor stranám sporu vysvětlí, co od mediace mohou očekávat a co naopak nikoliv. Zároveň si může mediátor s klienty promluvit o jejich očekáváních od soudu a soudního projednávání sporu. 

První setkání se zapsaným mediátorem může skončit dvěma způsoby. Buď mediátor pouze vydá potvrzení o tom, že došlo k absolvování setkání, nebo se kromě toho mediátor se stranami sporu domluví, zda chtějí svůj konflikt řešit prostřednictvím mediace. V takovém případě se dále klienti mohou dohodnout, zda chtějí mediaci absolvovat právě u tohoto mediátora, nebo si vybrat nějakého jiného. 

Kolik stojí první setkání s mediátorem

Odměna mediátora při prvním setkání se zapsaným mediátorem je stanovena vyhláškou a činí 400 Kč za každou započatou hodinu. Pokud je mediátor plátce DPH, je nutné k této částce připočítat ještě 21 %. Celková částka zaplacená za mediaci se pak dělí mezi jednotlivé strany konfliktu. 

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz

Další články autora

Comments

Exit mobile version