Středa, 22 března, 2023
- Reklama -e15.cz

Jsou pro vás zuby důležité? Pak jim věnujte náležitou péči

Nikdy jste na dentální hygieně nebyli? Nebo jste ji navštívili už před několika lety? Je nejvyšší čas udělat něco pro zdraví svých zubů a věnovat jim takovou péči, kterou si zaslouží.

Kdy nastává čas navštívit dentální hygienu?

Chrup máme jenom jeden, ale mnozí na to neustále zapomínají. Vystačí si jen s tím, že si ráno a večer vyčistí zuby a sem tam použijí ústní vodu. To ale ke zdraví zubů a dásní určitě nestačí. Jak tvrdí specialisté z kliniky Dentální hygiena Brno, je nutné docházet alespoň dvakrát za půl roku na dentální hygienu, kde vám dentální hygienista či hygienistka vyčistí ústa od bakterií a plaku a zbaví vás zubního kamene. Díky tomu předcházíte nejen infekcím a zubním kazům, ale také například paradentóze. Ti, kdo trpí nadměrnou tvorbou zubního kazu nebo kamene, či se léčí s jinými onemocněními, které zapříčiňují zhoršený stav chrupu, by měli docházet na dentální hygienu jednou za tři měsíce.

Jak poznáte, že trpíte počínající paradentózou?

Dle odborníků z kliniky Dentální hygiena Brno byste si na první návštěvu dentální hygieny měli vyhradit zhruba hodinu až hodinu a půl. Specialista na dentální hygienu se vás vyptá na rodinnou anamnézu a nemoci, s nimiž jste se léčili nebo léčíte. Pak vám na ilustračních obrázcích vysvětlí, jak a proč se tvoří zubní kazy nebo jak vzniká paradentóza. Následně provede rentgen zubů. Nemá-li ve své ordinaci rentgen, provede alespoň zběžnou obhlídku zubů a dásní. Díky rentgenu je ale dentální hygienista či hygienistka schopna poznat, zdali už náhodou netrpíte počínající paradentózou.

Odstranění zubního kamene je jeden z nejdůležitějších úkonů

Po rentgenu následuje samotné odstranění zubního plaku a kamene. Někomu se zubní kámen téměř vůbec netvoří, jiní na něj zase trpí. Čas od času proto dentální hygienista nestačí odstranit všechen zubní kámen při první návštěvě a je nutné se domluvit na další, při které zubní kámen dočistí. Dočištění zubů od zubního kamene je velmi důležité především kvůli tomu, abyste se zbavili zánětu dásní.

Nadstandardní služby

Nakonec dentální hygienista zbaví zuby plaku. Při dalších návštěvách je pak možné domluvit se se specialistou například na leštění zubů nebo jejich bělení. Tyto estetické výkony si ale samozřejmě hradíte sami a nejsou součástí běžné dentální hygieny.

Odborníci z kliniky Dentální hygiena Brno se shodují v tom, že jednou z nejdůležitějších částí první návštěvy je také to, že dentální hygienista svému klientovi vysvětlí a názorně ukáže, jak se správně používá zubní i mezizubní kartáček, případně i solo kartáček, který zná skutečně spíše menšina lidí. Přitom právě solo kartáček slouží k lepšímu dočistění prostorů mezi dásněmi a zuby a také k očištění plošek zubů.

Každý z nás ovšem potřebuje jinou velikost mezizubního kartáčku, i z toho důvodu byste měli dentální hygienu navštívit. Jen specialista vám vybere ten nejvhodnější kartáček přímo pro vás.

Jaký kartáček byste nikdy neměli používat?

Podle specialistů z kliniky Dentální hygiena Brno je ovšem důležité vždy zvolit klasický zubní kartáček, který má co nejměkčí a nejhustší štětiny. Ten vyčistí zuby mnohem lépe než kartáček s tvrdými štětinkami, které navíc mohou poškodit zubní sklovinu a poranit dásně.

První návštěva dentální hygieny vás vyjde přibližně na patnáct set až dva tisíce korun. Zdá se vám to hodně? Pak je možná dobré si uvědomit, že případné lékařské zákroky, čítající například vrtání nebo trhání zubů, vás vyjdou mnohonásobně dráž.

O zuby by se měli starat nejenom dospělí, ale také děti školního věku. Právě u nich je velmi důležité, aby si již od dětství vypěstovaly ty správné návyky spojené s domácí péčí o chrup i s pravidelnými návštěvami nejenom zubaře, ale také dentální hygieny.

Další články autora

Comments

PR článek

Nejnovější články