Čtvrtek, 28 března, 2024
- Reklama -e15.cz

Kávová zrnka vyrostou i v květináči – jak pěstovat kávovník?

Majestátní zrna z Brazílie, klasické výrazné chutě z Indie, podmanivé kávové plody z Afriky nebo překvapivé, často vystavené experimentálním metodám zpracování zrn ze Střední Ameriky. Na všech těchto místech je samozřejmě klima mnohem teplejší než u nás. Co takhle zkusit si vypěstovat kávu doma? Poradíme vám jak na to.

Pěstování kávy v květináči. Co o tom potřebujete vědět? 

Mnoho z nás si v dětství pravděpodobně kladlo otázku, zda zasazením kávových zrn z balení v obchodě vznikne exotický keř na okně. Bylo by to docela překvapivé, vzhledem k tomu, že káva je při pražení vystavena teplotám 200 stupňů Celsia. Abychom mohli začít s vlastním pěstováním, potřebujeme buď semínka nebo hotovou sadbu. Nejedná se o nejoblíbenější pokojové rostliny, takže můžeme mít problém je najít v prvním květinářství, do kterého vstoupíme. Na druhou stranu na internetu snadno najdete vše potřebné. Pěstování kávy v květináči není tak těžké.

Jak rychle můžete počítat s květy a plody na vaší rostlině? 

Pokud jde o odrůdu zakrslé kávy, kterou budete s největší pravděpodobností pěstovat v květináči, květy a plody se na ní objeví v letní sezóně ve druhém roce po výsadbě. Květy mají výraznou, výraznou vůni a čistě bílou barvu. Plody od zelené, přes žlutou, přecházejí intenzivní červené. Zajímavé je, že naši rostlinu dokážou zdobit i půl roku, protože neuhnívají ani neztrácejí pevnost – v určité chvíli začnou jednoduše usychat. 

Kdy můžete zasadit kávovník do květináče? 

Kávu lze sázet v kteroukoli roční dobu, ale nejlepší bude, když to uděláme na jaře. Nejjednodušší bude koupit si v zahradnictví hotovou sazenici, ale pokud si chcete kávovník vypěstovat ze zrnka, musíte si koupit zelená semena. Nejlepší by byly ty nejčerstvější, ještě skryté v ovoci, ale v této podobě jsou v našich končinách prakticky nedostupné. Musíme si tedy koupit balíček semen. Semena před výsadbou namočíme na 24 hodin do vlažné vody a poté z nich odstraníme tenkou slupku. Když se ze semen vyvinou sazenice, přesaďte je do květináče s kompostovou zeminou a poté je v létě přesaďte do běžné zeminy pro starší rostliny. Pamatujte, že semínka potřebují pro správný vývoj teplotu asi 25 stupňů.

Kávový keř i ve své miniaturní verzi potřebuje světlé a teplé místo, ale bez přímého slunečního záření. Je tedy dobré jej umístit blízko okna, ale ne přímo na parapet. V letní sezóně ji musíme vydatně zalévat, ale přebytečnou vodu, která se shromažďuje na dně květináče, ihned odstraníme, protože nadměrná vlhkost půdy nemá dobrý vliv na vývoj rostliny. Čas od času ji můžete také postříkat vodou, protože tato rostlina má ráda vlhký vzduch. V zimě, jako u většiny rostlin, omezujeme zálivku! 

Péče o kávovník

Nejdůležitější v domácí péči o kávovník je zajistit mu správnou teplotu (rostlina špatně snáší mráz, takže vzhledem k našemu klimatu nelze počítat s pěstováním na balkóně) a udržovat stálou hydrataci. Kávovník potřebuje hodně vody, ale to neznamená, že by půda, ve které roste, měla být „přelitá“. Na jaře můžete experimentovat i s hnojivy, ze kterých má kávovník nejraději ta bez vápníku. Více kávových inspirací najdete na Tchibo blogu

Další články autora

Comments

PR článek

Nejnovější články