Středa, 19 ledna, 2022
- Reklama -e15.cz

Mechová stěna nejen jako okrasa exteriéru

Vertikální zahrady jsou v poslední době známým designovým prvkem, který se hodí téměř do každého interiéru. Je to velmi zajímavý způsob pěstování rostlin pomocí různých typů struktur, které jsou uspořádány svisle. S jejich pomocí lze uspořádat zelený koutek doslova i v těch nejskromnějších prostorách a zároveň přidat do interiéru originální živou estetiku. Mimo tyto vertikální zahrady se do popředí dostávají i velmi podobné mechové stěny.

Zelená je barva života

Pokud se člověk rozhlédne, zjistí, že zelená jev přírodě nejrozšířenější barva. Ne nadarmo se jí říká barva života, svěžesti a rovnováhy. Je to také barva, která by měla být přítomna v kuchyni i v kanceláři, protože je zosobněním harmonie a je velmi uklidňující. Kombinací různých variací zelené barvy s jinými barvami lze vytvořit různé nálady a vizuální efekty. Mechové stěny tak vytvářejí doslova nadčasové umění a mají několik výhod. Stávají se velmi oblíbeným dekorativním prvkem nejen v kanceláři, ale i v halách, restauracích i ložnicích. Tento ekostyl je oblíbený po celém světě a lidé mu dávají přednost před klasickým neživým designem.

Vhodným mechem pro takovou stěnu je v podstatě každý druh mechu – například kapradinový mech může překvapit různými odstíny od světle zelené po červenou. Každý mechový obraz je originál a tak vytvořit jej z několika druhů mechu může být vskutku mistrovské dílo.

Jaké výhody mají mechové stěny

Pokud se jedná o výhody těchto zelených stěn, je to především dokonalý design, který je posouvá stále výš v žebříčku oblíbenosti. Mechové stěny stejně jako vertikální zahrady z rostlin je možné umístit nejen uvnitř budovy, ale i v exteriéru. Může se tak tak zamaskovat nějaký ten nedostatek budovy. Mezi další výhody patří:

  • zlepšení mikroklimatu – lépe se v takové prostředí dýchá a vůně mechu může připomínat les
  • prostorové zónování – vertikální zahrady a mechové stěny mohou dokonale rozdělit místnost, aniž by se narušila struktura a charakter místnosti
  • tepelně izolační vlastnosti – tyto mechové stěny mohou skvěle izolovat budovu a tím ji ochladit v případě slunečného počasí a vysokých teplot
  • hodí se do každé budovy a místnosti – jsou skvělým doplněním interiéru nejen v obývacím pokoji nebo v ložnici, ale jsou vhodné do přijímacích hal, restaurací, kanceláří i zdravotnických zařízení a podobně
  • mechové stěny nevyžadují stálou péči – přímé slunce jim škodí a postačí je rosit
  • životnost je garantována až na 7 let, jsou stálobarevné a mají originální vzhled, který se dá přizpůsobit požadavkům majitele

Odborníci

Pořídit si takovou mechovou stěnu není složité. Stačí mít nějaký svůj nápad, protože se zde fantazii a kreativitě meze nekladou a zajistit si profesionální firmu, která se realizací těchto fytostěn zabývá. Na trhu služeb je celá řada takových profesionálů a je mnohdy složité si mezi nimi vybrat tu spolehlivou. Tady postačí, když se bude člověk řídit referencemi nebo může dát na doporučení, ale také si jistě projde webové stránky firmy, kde je vše podrobně uvedeno.

Odborníci také radí, jak vyřešit problém s prachem, který je všudypřítomný a po nějaké době se usadí i na mechovém obraze. Postačí, když člověk vezme klasický fén na vlasy a zapne jej na nízký stupeň nebo na studený vzduch a jemně prach z mechu odstraní.

Další články autora

Comments

PR článek

Nejnovější články